![pasowanie na czytelnika](/sites/default/files/styles/large/public/img/2024/17052024/17052024/nid3363/02fa0619-8c5a-4aff-a98e-f5cd5fc11ef2.jpg?itok=9hFWYR7r)
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
My uczniowie pierwszej klasy
Tobie, Książko, przyrzekamy,
Że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
I wskazówek i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
Traktować z powagą!
Już kolejny raz odbyła się w bibliotece szkolnej uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów z klas pierwszych. W Tygodniu Bibliotek Szkolnych odwiedzili naszą bibliotekę najmłodsi uczniowie szkoły, którzy zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki, utrwalili zasady obchodzenia się z książką i przypomnieli sobie reguły właściwego zachowania w bibliotece. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki i w skupieniu wysłuchały wiersza „Od książki kilka słów”, który został zaprezentowany w tetrze kamishibai. Kulminacją uroczystości było złożenie przyrzeczenia. Dzieci podniosły do góry palce prawej ręki i powtarzały za nauczycielem słowa przyrzeczenia ślubując książce z numerem 1 w naszej bibliotece. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia klasom przekazano dyplomy , a każdy pierwszoklasista otrzymał drobny upominek. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.
Zapraszamy do biblioteki, gdzie zawsze jesteście mile widziani.
Jolanta Szwarc, Beata Matynia
Drodzy Rodzice!
Korzystając z okazji, pragniemy podkreślić, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja, co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.