POŁĄCZENIE Z POLSKIM ASTRONAUTĄ W PROGRAMIE ARISS 

PROGRAM ARISS


W dniu 7 lipca 2025 roku nasi uczniowie: Bartłomiej Staniec, Tomasz Stańczak, Agnieszka Stolat, Małgorzata Sutowicz, Aleksander Ścisło, Ignacy Wryk, Lena Rozemberg, Zoja Szmel i Aleksander Zawadzki pod opieką Pani Edyty Kosior uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu zorganizowanym przez Politechnikę Rzeszowską, jakim było połączenie radiowe z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim - Wiśniewskim - w ramach programu edukacyjnego współtowarzyszącego misji IGNIS.

Wydarzenie to rezultat intensywnej kilkutygodniowej pracy organizatorów. Do łączenia przygotowywano się już jednak znacznie wcześniej, kiedy to rozpisano konkurs „Zapytaj astronautę”. Laureaci autorzy najciekawszych pytań otrzymali możliwość bezpośredniego zadania ich polskiemu astronaucie. Dotyczyły one różnych aspektów nie tylko życia w kosmosie, jak i osobistych przemyśleń polskiego astronauty, m.in. co czuł podczas lotu, czy skafander mu przeszkadzał, co mógł zabrać w bagażu podręcznym, jakie jest jego ulubione zajęcie podczas przebywania w kosmosie, jaki jest jego ulubiony bohater, jakie wcześniejsze doświadczenia z kariery inżynierskiej pomogły mu pracy w czasie misji, który eksperyment przeprowadzony podczas misji ISS może być w przyszłości wykorzystany przez dzieci w szkole.

Możliwość zadania pytania astronaucie miał również nasz uczeń Aleksander Zawadzki.

W ramach wydarzenia Politechnika Rzeszowska przygotowała dla uczestników wiele atrakcji, a wszystko po to, by przybliżyć im kosmos. Podczas warsztatów realizowane były zajęcia inżynieryjne i konstruktorskie o tematyce kosmicznej: projektowanie i druk 3D, osłona termiczna pojazdów kosmicznych, rakiety pneumatyczne, warsztaty konstruktorskie. Jednym z elementów zajęć było też spotkanie z kosmicznymi ekspertami.

Tor łazików, fotobudka kosmiczna, VRy kosmiczne, liofilizacja żywności, stoiska edukatorów kosmicznych to tylko niektóre atrakcje pikniku. Wydarzenie wsparły również niezawodne koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej: PRz Racing z bolidami wyścigowymi, Koło Naukowe Lotników Legendary Rover z łazikiem marsjańskim, Rzeszowska Grupa IT, EUROAVIA Rzeszów, Studenckie Koło Naukowe Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego. Dodatkowo uczestnicy mogli skorzystać z: symulatora lotu, warsztatów budowania robotów z klocków Lego, mobilnego planetarium od Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

Wyjazd na to wielkie wydarzenie mógł się odbyć dzięki życzliwości i wsparciu Pani Renaty Janik Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Bardzo serdecznie dziękujemy.

Linki do wydarzenia: