Egzamin ósmoklasisty


EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.


HARMONOGRAM EGZAMINU 2025

TERMIN GŁÓWNY:

  1. JĘZYK POLSKI – 13 maja 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
  2. MATEMATYKA – 14 maja 2025 r. (środa) – godz. 9:00
  3. JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY – 15 maja 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00

TERMIN DODATKOWY:

  1. JĘZYK POLSKI – 10 czerwca 2025 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
  2. MATEMATYKA – 11 czerwca 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
  3. JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY – 12 czerwca 2025 r. (środa) – godz. 9:0

DO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W TERMINIE DODATKOWYM PRZYSTĘPUJE UCZEŃ, KTÓRY:

  1. z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO
  2. przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

  • Termin ogłaszania wyników egzaminu, w tym termin przekazania wyników szkołom: 4 LIPCA 2025 r.
  • Termin przekazania szkołom zaświadczeń i informacji: DO 4 LIPCA 2025 r.
  • Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji: 4 LIPCA 2025 r.

WAŻNE INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY!

  1. EGZAMIN ÓSMOKLASISTY w 2025 r. jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia te wymagania.
  2. Jest przeprowadzany w formie pisemnej.
  3. EGZAMIN ÓSMOKLASISTY z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia.
  4. Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z JĘZYKA POLSKIEGO, który trwa 120 minut. Dla osób z przedłużeniem czasu w przypadku dostosowań egzamin trwa do 180 minut.
  5. Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z MATEMATYKI, który trwa 100 minut. Dla osób z przedłużeniem czasu w przypadku dostosowań egzamin trwa do 150 minut.
  6. Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO, który trwa 90 minut. Dla osób z przedłużeniem czasu w przypadku dostosowań egzamin trwa do 135 minut.
  7. Do czasu trwania egzaminu z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi:
  • w przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki – na kartę odpowiedzi (5 minut)
  • w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego – na kartę rozwiązań zadań otwartych oraz na kartę odpowiedzi (10 minut).
  1. Uważnie należy czytać pytania i polecenia zawarte w arkuszu egzaminacyjnym.
  2. Egzamin zawiera zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych) i otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
  3. Rozwiązania zadań zamkniętych trzeba będzie umieścić na karcie odpowiedzi czarnym długopisem. Instrukcja dotycząca sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz nanoszenia poprawek na karcie odpowiedzi i w zeszycie zadań egzaminacyjnych będzie również zamieszczona w arkuszu egzaminacyjnym (dotyczy uczniów, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie). W przypadku uczniów, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi, zaznaczenia te są podstawą oceny pracy egzaminacyjnej.
  4. Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem.
  5. Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym.
  6. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (z wyjątkiem sytuacji, kiedy korzystanie ze słownika zostało przyznane jako forma dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty).
  7. Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody (powinna stać na podłodze przy nodze stolika).
  8. DO SALI EGZAMINACYJNEJ NIE WOLNO PRZYNOSIĆ I UŻYWAĆ ŻADNYCH URZĄDZEŃ TELEKOMUNIKACYJNYCH.
  9. KAŻDY ZDAJĄCY KONIECZNIE SAMODZIELNIE ROZWIĄZUJE ZADANIA W CZASIE EGZAMINU.

ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

  1. Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.
  2. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo, losują numer stolika, przy którym będą pracowali.
  3. Przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera materiały egzaminacyjne od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego i wraz z przedstawicielem zdających (jeżeli zdający z danej sali był obecny przy odbiorze materiałów od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego) przenosi je do sali egzaminacyjnej.
  4. Po zajęciu miejsc przez wszystkich zdających przewodniczący zespołu nadzorującego informuje ich:

- o zasadach zachowania się podczas egzaminu ósmoklasisty;

- o dodatkowym czasie po zakończeniu czasu przewidzianego na rozwiązanie zadań;

- o zasadach oddawania arkuszy egzaminacyjnych po zakończeniu pracy.

  1. Po rozdaniu arkuszy przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających:

- o obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją zamieszczoną na początkowych stronach arkusza egzaminacyjnego;

- o sprawdzeniu kompletności arkusza egzaminacyjnego;

- o kodowaniu arkusza.

  1. Przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu członkowie zespołu nadzorującego sprawdzają w obecności uczniów poprawność zamieszczenia danych oraz naklejek.
  2. Po czynnościach organizacyjnych, w tym po sprawdzeniu poprawności kodowania, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z danym arkuszem egzaminacyjnym.
  3. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.
  4. Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika.
  5. Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
  6. Po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego – w obecności zdających – zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych oraz karty rozwiązań zadań otwartych.
  7. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego, w czasie trwania egzaminu uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych, ani ich nie komentuje.
  8. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej, oraz korzystania z niedozwolonych materiałów lub urządzeń, np. telefonów komórkowych. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki.
  9. Uczniowie mają możliwości sprawdzenia wyników, jakie uzyskali na egzaminie (sumarycznych oraz za rozwiązanie każdego zadania w arkuszu egzaminacyjnym), w systemie ZIUhttps://ziu.gov.pl/login – konieczne jest uzyskanie loginu oraz hasła od dyrektora szkoły, w której przystępują do egzaminu ósmoklasisty.
  10. Uczniowie mają możliwość wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.
  11. Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są:

1) informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2024/2025

2) przykładowe arkusze egzaminacyjne

3) arkusze egzaminu próbnego wraz z rozwiązaniami

4) zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych

5) arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–

2024


UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓW

Uczeń, który jest LAUREATEM lub FINALISTĄ olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.

Zwolnienie następuje na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie przez ucznia szkoły tytułu odpowiednio laureata konkursu lub olimpiady albo finalisty olimpiady. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.


UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.


Przydatne linki:

https://lodz.oke.gov.pl/lodz.oke.gov.pl/wp-content/uploads/2024/08/20240820-E8-EM-Komunikat-o-harmonogramie-2025-w_FIN.pdf

https://lodz.oke.gov.pl/lodz.oke.gov.pl/wp-content/uploads/2024/08/20240820-E8_25-Komunikat-o-dostosowaniach-w_FIN.pdf

https://lodz.oke.gov.pl/lodz.oke.gov.pl/wp-content/uploads/2024/08/20240820-E8_EM_25-Komunikat-o-przyborach-w_FIN.pdf

https://lodz.oke.gov.pl/lodz.oke.gov.pl/wp-content/uploads/2024/08/20240820-E8-2025-Informacja-ALL-w_FIN.pdf